computer vision with raspberry pi

کتاب بینایی کامپیوتر با رزبری پای تالیف و ترجمه: مهندس امیر باغی رهین- مهندس وحید باغی رهین

رزبری پای به عنوان یک کامپیوتر تک بردی کم هزینه با قصد ترویج آموزش علوم کامپیوتر در مدارس توسعه داده شده است. همچنین با یک روش مؤثر ساده و سرگرم کننده یک بازگشت خوشایند به یادگیری برنامه نویسی و علوم کامپیوتر ارائه می­ کند. می­ توانید رزبری پای را استفاده کنید تا مفاهیم در بینایی کامپیوتر را یاد گرفته و پیاده سازی کنید. با یک کامپیوتر رزبری پای 35 دلاری و یک وب کم USB، هر کسی می­تواند در هر زمانی به یک حرفه ­ای در بینایی کامپیوتر تبدیل شده و یک برنامه کاربردی بینایی کامپیوتر در دنیای واقعی درست کند.

این کتاب برای تازه کارها و علاقمندان به رزبری پای، OpenCV و پایتون در نظر گرفته شده است که مایل هستند در حوزه بینایی کامپیوتر به تحقیق و بررسی بپردازند. خوانندگان با تجربه بسیار کم در زمینه برنامه نویسی یا کد نویسی و اسکریپت نویسی می­توانند برنامه ­های کاربردی پردازش تصویر و بینایی کامپیوتر قدرتمندی را با تعداد نسبتاً کمی از کد در پایتون ایجاد کنند.

 

 

این کتاب در 11 فصل ترجمه و گردآوری شده است و خلاصه این فصل­ ها به شرح زیر می­باشد:

 • فصل 1، مقدمه ­ای به کامپیوترهای تک بوردی و رزبری پای، تاریخ و فلسفه کامپیوترهای تک بوردی ارائه می­شود. سپس اصول اولیه رزبری پای را بررسی می­کنیم. خوانندگان راه­اندازی رزبری پای و اتصال آن به شبکه را خواهند آموخت.
 • فصل 2، مقدمه ای بر بینایی کامپیوتر و پایتون، به شما مقدمه ­ای درباره بینایی کامپیوتر و پایتون در این مورد ارائه می ­کند.
 • فصل 3، کار با تصاویر، وب کم­ها، و رابط کاربری گرافیکی، به شما یاد می ­دهد که چگونه با تصاویر، فیلم­ها، و دوربین­ های مختلف کار کنید.
 • فصل 4، مبانی پردازش تصویر، عملیات محاسباتی و منطقی بر روی تصاویر بررسی می­ شود.
 • فصل 5 ، فضاهای رنگی، تبدیلات، و آستانه ها، به شما فضاهای رنگی و تبدیلات را معرفی می­کند که سپس با یک پروژه ساده دنبال می­ شود. این فصل همچنین تبدیلات هندسی و بخش بندی را با استفاده از آستانه­گذاری بررسی می­کند.
 • فصل 6، ایجاد نویز، اصول اولیه نویز در تصاویر دیجیتال و فیلتر های پایین گذر را آموزش می­ دهد. همچنین استفاده از آنها در حذف نویز از تصاویر مورد بحث قرار می­ گیرد.
 • فصل 7، تشخیص لبه­ ها، دایره­ ها، و خطوط، به بررسی فیلترهای بالاگذر و کاربردهای آنها می­ پردازد. همچنین تشخیص ویژگی­ها از قبیل لبه­ ها، دایره ­ها، و خطوط را بررسی می ­کند.
 • فصل 8، ترمیم تصویر، کوانتیزاسیون، و نقشه عمق، به بررسی بازسازی تصویر توسط inpaint می­ پردازد. همچنین تقسیم بندی تصویر، کوانتیزاسیون، و نقشه عمق را آموزش می­ دهد.
 • فصل 9، هیستوگرام­ ها، کانتورها، تغییرات مورفولوژیکی، و سنجش عملکرد، به خوانندگان نمودارهای هیستوگرام و ترسیم را معرفی می­ کند. در این فصل مفاهیم کانتور و تبدیلات ریخت­ شناسی بر یک تصویر بررسی می­ شود. این فصل با اصول اولیه اندازه گیری عملکرد و بهبود خاتمه می­ یابد.
 • فصل 10، کاربردهای واقعی بینایی کامپیوتر، انواع گوناگونی از برنامه­ های کاربردی واقعی بینایی کامپیوتر توسط رزبری پای و وب کم را ارائه می ­کند.
 • فصل 11، مقدمه ­ای بر SimpleCV، نصب و راه اندازی و استفاده از SimpleCV ، یک کتابخانه قدرتمند بینایی کامپیوتر در عین حال ساده، را آموزش می­ دهد، و با چند پروژه واقعی خاتمه می ­یابد.

از لینک زیر میتوانید بخش هایی از کتاب را دانلود کرده و مطالعه نمایید. به زودی کدها و تصاویر موجود در کتاب را در بخش دانلودها برای استفاده بهتر از کتاب قرار خواهیم داد.

download